Projektowanie ogrodów

Projektowanie ogrodów

Stylowo, funkcjonalnie, pięknie..

Zakładanie ogrodów przydomowych 

Piękny ogród to wspaniałe miejsce do odpoczynku, ale i ozdoba domu. Pod warunkiem, że będzie dobrze zaaranżowany i wypielęgnowany. A z tym bywa różnie, ponieważ nie każdy posiada zmysł do odpowiedniego rozmieszczenia roślin, stworzenia strefy do relaksu, czy placu przeznaczonego dla najmłodszych. Kolejną ważną kwestią jest to, że zakładanie ogrodów wymaga posiadania wiedzy odnośnie tego, jakie rośliny będą rosły na danym rodzaju gleby, które lubią duże nasłonecznienie, a które preferują cień. Jeżeli nie mamy czasu na zdobywanie wiedzy ogrodniczej, a chcemy cieszyć się przepięknym ogrodem, wtedy warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która specjalizuje się w zakładaniu ogrodów.

 

Wymarzony ogród

Ładny ogród nie jest na ogół dziełem przypadku, lecz wynikiem dobrego planowania. Projektowanie ogrodu to w dużej mierze rozwiązywanie wielu problemów organizacji przestrzeni i próba znalezienia odpowiedzi na wiele nurtujących pytań: gdzie poprowadzić ścieżki, jakie wybrać rośliny, czy taras ma być w cieniu, czy w słońcu, jak połączyć miejsce zabaw dla dzieci z resztą ogrodu?

Różnorodność stylów ogrodów i motywów kompozycyjnych jest ogromna, a różnorodność roślin i materiałów do kształtowania ogrodu jeszcze większa. Dlatego zarówno zakładanie ogrodu, jak i jego przekształcenie czy stopniowe odnawianie wymagają gruntownych rozważań. Jeżeli w końcu proporcje, barwy oraz kształty są zharmonizowane i sprawiają wrażenie powstałych przypadkowo, oznacza to, że plan był udany.

Zaprojektujemy Twój wymarzony ogród!

Od lat obsługujemy Trójmiasto, jak również Puck, Jastarnia, Hel, Jastrzębia Góra i pomagamy naszym Klientom stworzyć zieloną strefę relaksu, dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Jeżeli Twoim miastem jest Gdańsk, Gdynia, albo Sopot i szukasz kogoś, kto zadba o Twój ogród od podstaw lub tylko dokona pewnych modyfikacji, to jesteśmy do usług. Skontaktuj się z nami, a my w profesjonalny i fachowy sposób zajmiemy się całą resztą! 

Bogactwo stylów

Istnieje wiele rodzajów ogrodów

Styl angielski – ogród w stylu angielskim cechuje się romantycznym charakterem, jest pełen kolorowych kwiatów, zapachów róż, tajemniczych zakątków i stylowych dekoracji.

Styl kolonialny – cechuje go swojskość, wygoda, spokój i porządek. Bardzo charakterystyczne dla tego stylu są drewniane tarasy, ścieżki z łupanego kamienia oraz kamienne i drewniane rzeźby.

Styl barokowy – styl ten jest odpowiedni dla ludzi, którzy lubią porządek, ład i spokój. Ogrody barokowe mają prosty układ, w którym nie ma przypadkowości. Tworzą go głównie krzewy zimozielone, poprzycinane w geometryczne bryły.

Styl wiejski – W ogrodach wiejskich panuje swojski, swobodny klimat. Mamy wrażenie, że wszystko tu jest przypadkowe – zarówno kompozycje roślinne, układ nawierzchni jak i inne elementy architektury ogrodowej. W wiejskich ogrodach aż kipi od barwnych i pachnących rabat kwiatowych.

Styl nowoczesny – ogrody nowoczesne to miejsca o przejrzystym, prostym układzie. Króluje w nich zasada “im mniej tym lepiej”. Brak w nich jakichkolwiek nieistotnych szczegółów. Jest tu tylko to, co służy funkcji jaką ma spełniać ogród. Rośliny mają zwykle architektoniczny pokrój, masywne liście oraz wyróżniają się świeżością i czystością barwy kwiatów lub liści.

Prace ogrodnicze

Dla wielu osób ogród to miejsce relaksu po całotygodniowej pracy, musi więc być tak zaprojektowany, aby umożliwiał dobry odpoczynek. Projekt to punkt wyjścia przy powstawaniu ogrodu i tworzony jest w oparciu o ścisłą współpracę z użytkownikami ogrodu, ponieważ wygląd ogrodu zależy od gustu jego właściciela. Nie istnieje jeden, obowiązujący model przyjemnego i niewymagającego zbyt wiele pracy ogrodu, każdy z nas ma inny gust i upodobania. Projektowanie ogrodu rozpoczyna się od tworzenia koncepcji w której uwzględnia się wizje, pomysły i wszystko to, czego oczekuje Klient. Projektowanie wymaga dużego wyczucia, ogród to przecież strefa prywatności. Ten zielony obszar powinien odgradzać i chronić, a jednocześnie zapraszać i obrazować gust właściciela.
Ogród - miejsce relaksu

Zakładanie ogrodów krok po kroku

Wykonanie prac to jedno, ale podstawą do działania jest plan. Dlatego zanim zaczniemy jakiekolwiek zmiany, najpierw przeprowadzamy z Klientem wywiad, aby dowiedzieć się, jakie są jego oczekiwania. Zdobycie cennych informacji pozwala podjąć odpowiednie kroki, które mają na celu stworzyć ogród marzeń. A na etapach jego powstawania ważna jest kolejność. Podstawą jest uporządkowanie terenu, usunięcie wszystkich chwastów i uschniętych roślin. Jeżeli chcemy, aby w ogrodzie było oświetlenie, które nie tylko nada klimat, ale i będzie funkcjonalne, wówczas trzeba pamiętać o tym, żeby poprowadzić instalacje przed rozpoczęciem sadzenia roślin. Dzięki temu unikniemy szkód i konieczności przesadzania krzewów. Zakładanie ogrodów to też nawożenie ziemi i wzbogacenie jej o składniki, które sprzyjają roślinom i ich kwitnieniu. Po zadbaniu o podkład, można przejść do wyboru roślin i ich sadzenia. 

 

Indywidualne podejście

Każda osoba jest indywidualnością. Każdy ogród, dziedziniec lub patio można zaprojektować tak aby podkreślał wybrane przez właściciela elementy. Upodobania, gusta, przyzwyczajenia, wspomnienia i wiele innych spraw, stanowią o tym jacy jesteśmy. Kiedy to wszystko połączymy z zasadami sztuki projektowania ogrodów, otrzymamy ogród tak indywidualny i unikalny jak jego właściciele.

Woda w ogrodzie

Nie wyobrażamy sobie ogrodu bez wody – woda to życie – ogród bez niej wydaje się być martwy, jest ona jednym z najatrakcyjniejszych środków kształtowania. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, woda to jeden z najważniejszych elementów całego ożywionego świata. Może stać, płynąć, tryskać, pluskać lub wznosić się wysoko. Największą wartość dekoracyjną mają barwy i refleksy światła lub czarujące odbicia w lustrze wody. W każdej porze roku stwarza inny nastrój i scenerię. Ponadto woda i jej brzegi są bogatym biotopem o swoistej florze i faunie. Oczko wodne, strumyk, kaskada, wodospad lub fontanna – woda przeobrazi każde miejsce ogrodu w indywidualne dzieło sztuki.

Realizacja ogrodu

Zaprojektujemy i zrealizujemy Twój ogród!

Realizacja projektu

Jesteśmy przekonani że poznawszy Państwa preferencje i upodobania będziemy w stanie zaprojektować i zrealizować dla Was taki ogród, który będzie odpowiadał Waszym wyobrażeniu o idealnym ogrodzie i w którym będziecie chcieli spędzać każdą wolną chwilę oddając się błogim chwilom relaksu.