Pielęgnacja ogrodu

Pielęgnacja ogrodu

Stylowy ogród wymaga właściwej pielęgnacji i odpowiedniej troski

Piękny ogród

Piękny i ogród wymaga systematycznego wykonywania określonych zabiegów i czynności dzięki którym będzie cieszył nas znacznie dłużej. Tylko prawidłowa pielęgnacja zapewni skuteczną ochronę przed działaniom niekorzystnych czynników i spowoduje, że Twój ogród będzie prezentował się naprawdę stylowo przez długie lata.
Kwiaty w ogrodzie

Oddaj ogród w nasze ręce, my zajmiemy się resztą!

Prace ogrodnicze

Prawidłowe nawożenie jest niezbędne dla utrzymania pięknego ogrodu, odpornego na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, chorób i insektów. Aby nasze rośliny cieszyły nas jak najdłużej i prezentowały się okazale należy zapewnić im odpowiednie warunki mikrobiologiczne oraz dostarczyć odpowiednich substancji odżywczych.

Nie wiesz jak właściwe nawozić swój ogród? Jakiego typu nawóz wybrać dla hodowanych roślin? Zapraszamy do nas. Służymy poradą i fachową pomocą. Nasi doradcy pomogą w doborze odpowiedniego produktu oraz udzielą cennych wskazówek na temat odpowiedniego nawożenia.

Woda to życie i potrzebujemy jej wszyscy. Prawidłowe i odpowiednie nawadnianie jest jednym z głównych czynników wpływający na kondycję roślin. Sposób i częstotliwość nawadniania ogrodu uzależniony jest od kilku czynników, między innymi od rodzaju gleby i gatunku hodowanych roślin. Różne rośliny potrzebują innych warunków i właściwe dobranego systemu dostarczania wody.

Niewłaściwe nawadniania to jeden z najczęstszych błędów bezpośrednio wpływających na kondycję roślinności w ogrodzie. Jeśli nie wiesz jak podlewać rośliny lub zastanawiasz się jaki system nawadniania wybrać to skontaktuj się z nami. Nasi eksperci pomogą w dobrze optymalnego i właściwego sposobu nawadniania.

Zajmujemy się projektowaniem i wykonaniem instalacji automatycznego nawadniania wyposażonego w systemy zdalnego sterowania. Oferowane przez nas rozwiązania posiadają szereg udogodnień, między innymi detektory deszczu oraz dozowniki nawozów. Dzięki temu zupełnie zdejmujemy z głowy właściciela obowiązek czasochłonnego podlewania, nie tylko trawników, ale także rabat bylinowych, krzewów i drzew.

Cięcie drzew i krzewów ozdobnych oraz pnączy ma na celu podkreślenie ich naturalnego pokroju, poprawę kondycji, ograniczenie rozmiarów, zapewnienie obfitego kwitnienia czyli wydobycie najlepszego efektu dekoracyjnego. Cięcie drzew i krzewów owocowych pozwala na uzyskanie takich kształtów i rozmiarów koron, które zapewnią dorodne i smaczne owoce oraz ułatwią ich zbiór. Uzyskuje się to prześwietlając koronę tak, by słońce mogło dotrzeć również do gałęzi wewnątrz korony, usuwając chore i suche pędy, co ogranicza rozprzestrzenianie się chorób, a także przeprowadzając cięcie odmładzające. Drzewa i krzewy iglaste praktycznie nie wymagają cięcia pielęgnacyjnego. Cięcie drzew i krzewów liściastych zależy natomiast od pory kwitnienia poszczególnych gatunków i odmian:

  • krzewy wcześnie kwitnące (krzewuszka, kolkwicja, mahonia, tawuła szara, lilak, forsycja, kalina koralowa, żarnowiec) – przycinamy po kwitnieniu, skracając przekwitłe pędy o 1/3 ich długości
  • krzewy późno kwitnące VI-IX (hortensje, pięciorniki, róże, tawuły japońskie, ogniki, lawenda,wrzosy) oraz o barwnej korze lub efektownie wybarwionych młodych liściach (derenie)- przycinamy wczesną wiosną (w marcu)
  • pnącza – powojniki kwitnące od czerwca przycinamy wczesną wiosną na wysokości od 50 cm (młode i słabe) do 150 cm (silne i starsze) powojników alpejskich i wielopłatkowych nie przycinamy
  • wierzby – wymagają silnego cięcia wiosną, po przekwitnięciu kotków, a przed rozwojem liści Nie wymagają specjalnego cięcia: różaneczniki, azalie, berberysy, hortensja pnąca, irgi, klon palmowy, magnolia, perukowiec, pigwowiec, trzmielina.

Ogrodnicy dzielą się na tych, którzy albo mają kłopot z chwastami albo tych, którzy będą je mieli. Odchwaszczanie to czynność czasochłonna, wymagająca dużej uwagi i wysiłku. Dla wielu z nas jest to jedna mniej pasjonujących praz ogrodniczych. Chwasty jednoroczne trzeba usunąć zanim wydadzą nasiona, gdyż właśnie w postaci nasion mogą się utrzymywać w glebie przez wiele lat. Chwasty wieloletnie należy usuwać dbając, by w glebie nie pozostały fragmenty ich korzeni, zdolnych do dalszego wytwarzania liści.

Wszystkie chwasty w ogrodzie możemy zwalczać mechanicznie – wyrywając je lub stosując chemiczne lub organiczne środki chwastobójcze. Niestety jest wiele gatunków chwastów,
a niektóre odznaczają się wyjątkową upartością, nachalnością oraz “wolą przetrwania” 🙂

W Stylowych Ogrodach pomagamy nie tylko w skutecznym odchwaszczaniu, ale oferujemy również rozwiązania utrudniające rozmnażanie i porost niechcianej roślinności. Wspólnie oczyścimy Twój ogród z nieproszonych i szkodliwych gości.

Ściółka zatrzymuje zgromadzoną w podłożu wilgoć, ogranicza rozwój chwastów, ułatwia pielęgnację roślin, zimą chroni przed mrozem, a ponadto ma duże walory estetyczne. Dodatkowo w przypadku torfu lub kory – zakwasza glebę, co jest istotne dla roślin iglastych i wrzosowatych, a kompost stanowi dodatkowo naturalny nawóz. Właściwe ściółkowanie o odpowiedniej porze roku jest potrzebne naszym roślinom. Dowiedz się jaką ściółkę wybrać dla Twoich roślin. A może wolisz abyśmy to my zajęli się ściółką w Twoim ogrodzie?

Szkodniki i pasożyty roślin – owady, grzyby, wirusy i bakterie mogą atakować pąki kwiatowe, kwiaty, owoce, łodygi, system korzeniowy, bulwy i cebule roślin. Istotne jest trafne i odpowiednio wczesne rozpoznanie szkodnika lub choroby i zastosowanie odpowiedniego rozwiązania. Należy podkreślić, że właściwie pielęgnowane rośliny rzadko są atakowane przez choroby i szkodniki. Możemy ograniczyć ich występowanie poprzez odpowiednie czynności pielęgnacyjne i porządkowe. Jeśli walka ze szkodnikami w Twoim ogrodzie spędza Ci sen z powiek skorzystaj z naszej fachowej pomoc. Usuwamy i neutralizujemy szkodniki skutecznie.

Nie jest tajemnicą, ze w naszym klimacie konieczne jest właściwe zabezpieczenie roślinności przed mrozem i niską temperaturą.

Kto z nas nie marzy o pięknym, zielonym i miękkim niczym dywan trawniku po którym można przechadzać się boso 🙂 Aby trawnik był efektowny, zdrowy i wytrzymały musi być odpowiednio pielęgnowany przez cały rok, a więc regularnie koszony, podlewany i nawożony. Ponieważ pielęgnacji wymaga nie tylko część nadziemna murawy, ale i podłoże, w którym rozwijają się korzenie traw. Na tle innych prac ogrodowych, utrzymanie trawnika wydaje się czynnością stosunkowo prostą i błahą. Nic bardziej mylnego. Czy wiesz co to napowietrzanie – aeracja lub wertykulacja trawnika? Kiedy jest sezon na koszenie trawy? Jak jest zalecana wysokość ostatniego koszenia przed zimą? Jak i czym nawozić murawę? Jak regenerować trawnik? Co zrobić gdy gleba ma zbyt niskie Ph? W Stylowych Ogrodach o trawnikach wiemy prawdopodobnie wszystko. Marzysz o pięknej trawie na swojej działce? Zadzwoń do nas!

Zbiornik wodny w ogrodzie stwarza korzystny mikroklimat, sprzyja wypoczynkowi w upalne letnie dni, stanowi zwykle najbardziej urokliwy zakątek ogrodu i miejsce często odwiedzane przez ptaki, płazy oraz owady. Jego pielęgnacja wymaga jednak sporo czasu i uwagi oraz wiedzy. Oferujemy kompleksową pomoc w zakresie projektowania, zakładania oraz pielęgnacji oczek wodnych. Posiadamy pełen asortyment akcesoriów i urządzeń do prawidłowego funkcjonowania pielęgnacji stawów i zbiorników wodnych takich jak pompy, filtry, przewody, napowietrzaczy i wiele innych.

Profesjonalne utrzymanie ogrodu

Pielęgnacja ogrodu jest zajęciem pasjonującym. Prace ogrodnicze potrafią dostarczyć dużo satysfakcji, a samo obcowanie z pięknem przyrody jest cudownym doznaniem. Od zarania dziejów człowiek w przyrodzie odnajduje spokój, harmonię i siłę. Już w czasach starożytnych ogrody spełniały szczególną funkcję i poświęcano im wyjątkową uwagę.

Utrzymanie zdrowego i cieszącego oko ogrodu wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia, czasu oraz starannie wykonywanych czynności. Stylowe Ogrody oferują kompleksową pomoc w zakresie projektowania, zakładania, utrzymania oraz właściwej pielęgnacji Twojego ogrodu. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i fachowej wiedzy zaopiekujemy się Twoimi ukochanymi roślinami i otoczymy je należytą troską.

Podlewanie ogrodu

Zaopiekujemy się Twoim ogrodem!